Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla dr hab. Heleny Ostrowickiej, prof. uczelni

Dr hab. Helena Ostrowicka, prof. uczelni została laureatką Nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Nagroda została przyznana za efekty pracy naukowej w latach 2019-2020, a w szczególności za:

1) prowadzenie nowatorskich, interdyscyplinarnych badań skoncentrowanych na problematyce dyskursu juwentologicznego i edukacyjnego oraz na powiązanych z nimi zagadnieniach polityki skierowanej do młodzieży oraz zmian w szkolnictwie wyższym;

2) kierowanie dużymi, multidyscyplinarnymi zespołami badawczymi realizującymi dwa projekty finansowane w drodze konkursów Narodowego Centrum Nauki:

• „Urządzanie uniwersytetu – dyskursywny obraz współczesnej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce”, konkurs SONATA BIS,
  • „Heterotopie obywatelstwa – dyskurs edukacyjny i pedagogie militaryzacji w przestrzeniach organizacji młodzieżowych. Ujęcie analityczno-krytyczne i porównawcze”, konkurs OPUS;

3) autorstwo wielu prac naukowych, w tym monografii pt. „Regulating social life. Discourses on the Youth and the Dispositif of Age” opublikowanej w prestiżowej serii Postdisciplinary Studies in Discourse wydawnictwa Palgrave Macmillan;

4) reprezentację Uniwersytetu i Wydziału Pedagogiki UKW w gremiach eksperckich takich, jak Sekcja Metodologii Badań Pedagogicznych Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN czy Sekcja Pedagogiki Młodzieży tego Komitetu, a także podczas ważnych międzynarodowych konferencji naukowych (w USA, Portugalii).

Warto dodać, że zespoły badawcze utworzone przez Laureatkę są świadectwem inicjowania działań integrujących zarówno dyscypliny naukowe, jak i uniwersytety. Do współpracy w ramach projektów badawczych prof. Helena Ostrowicka zaprosiła badaczki i badaczy m.in. z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i z Polskiej Akademii Nauk.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!