Monografia współautorska dr hab. Moniki Nawrot-Borowskiej, prof. uczelni

We wrześniu bieżącego roku ukazała się monografia autorstwa prof. dra hab. Krzysztofa Jakubiaka oraz dr hab. Moniki Nawrot-Borowskiej, prof. uczelni pod tytułem: „Dziecko i dzieciństwo na ziemiach polskich w źródłach narracyjnych i ikonograficznych z II połowy XIX i początku XX wieku”.

"W ostatnich dziesięcioleciach problematyka dziecka i dzieciństwa stała się ważnym i często podejmowanym przedmiotem badań wśród historyków wychowania, pedagogów, historyków, literaturoznawców, historyków sztuki, archeologów, etnologów, socjologów itp., ale, jak zauważają Autorzy, badania te nadal są „rozproszone i cząstkowe”. Omawiana praca stanowi kolejny, ważny krok do uzupełnienia naszej wiedzy o dziejach dziecka i dzieciństwa w polskiej przeszłości (...).
Publikacja jest dziełem nowatorskim, (…) stanowić będzie z całą pewnością lekturę dla czytelników i czytelniczek z różnych środowisk: dla studentów i studentek kierunków pedagogicznych, dla badaczy i badaczek różnych specjalności zajmujących się tym wycinkiem dziejów, ale również dla innych osób, które interesują się historią, nie tą „wielką”, skupiającą się na polityce, ważnych wydarzeniach czy wybitnych jednostkach, ale szukających informacji o zwykłym człowieku i jego życiu. Dużym walorem książki jest jej język, została napisana przystępnym, poprawnym, ładnym językiem, co sprawia, że jej lektura to prawdziwa przyjemność" (z recenzji prof. zw. dr hab. Doroty Żołądź-Strzelczyk).
Adres wydawniczy: Toruń: Adam Marszałek, 2021.

Zainteresowanych historią dziecka i dzieciństwa serdecznie zapraszamy do lektury.