Ponad milion złotych na dyskursywne badania edukacyjne pod kierownictwem dr hab. Heleny Ostrowickiej, prof. uczelni Ponad milion złotych na dyskursywne badania edukacyjne pod kierownictwem dr hab. Heleny Ostrowickiej, prof. uczelni

Projekt badawczy pod kierunkiem dr hab. Heleny Ostrowickiej, prof. uczelni uzyskał finansowanie w wysokości 1 124 280 zł w konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki. Badania na temat „Heterotopie obywatelstwa – dyskurs edukacyjny i pedagogie militaryzacji w przestrzeniach organizacji młodzieżowych. Ujęcie analityczno-krytyczne i porównawcze” będą realizowane przez kilkuosobowy zespół badaczy z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Projekt nawiązuje do dorobku interdyscyplinarnych studiów nad dyskursami o obywatelstwie. Badacze wykorzystują teoretyczne i metodologiczne zaplecze krytycznej i postfoucaultowskiej analizy dyskursu. Podstawowym celem planowanych badań jest rekonstrukcja heterotopii obywatelstwa wybranych organizacji młodzieżowych oraz ich analityczno-krytyczne i porównawcze ujęcie. Projekt zaplanowany jest na 4 lata.